Lokaty długoterminowe – o czym musisz wiedzieć zanim się zdecydujesz?

Interesują Cię lokaty bankowe i możliwości finansowe z nimi związane, zwłaszcza te o charakterze długoterminowym? Jeśli chcesz zainwestować w lokaty bankowe pierwsza zasada brzmi: nie trzymaj wszystkich swoich inwestycji w jednym banku. Musisz wiedzieć, że bankowe lokaty nie są tak bezpieczne, jak myślisz. W przypadku niewywiązania się ze zobowiązań przez bank będziesz uprawniony do maksymalnej rekompensaty w wysokości, która nie zawsze będzie dla Ciebie w pełni zadowalająca. Dlatego właśnie pewniejszym rozwiązaniem jest trzymać pieniądze w kilku bankach, zamiast w jednym banku.

Przedwczesne wypłaty pociągają za sobą kary

Musisz wiedzieć, że lokaty terminowe obejmują również okres blokady równy czasowi trwania inwestycji. Przed zdecydowaniem się na lokaty oparte o konkretne warunki, koniecznie przejrzyj swoje potrzeby dochodowe, jakie malują Ci się na horyzoncie. Jeśli założysz lokatę terminową na okres 5 lat, bank nie zezwoli na wypłaty przed upływem 5 lat. W przypadku, gdy potrzebujesz pieniędzy przed terminem zapadalności, bank nałoży karę. Jeśli kara wynosi 1%, możesz stracić więcej niż zarobiłeś podczas kadencji. Dlatego wskazane jest, aby nie łamać reguł i zasad przed osiągnięciem terminu zapadalności.

Uzyskane odsetki są umieszczane w Twoim dochodzie

Czy wiesz, że lokaty terminowe nie są tak efektywne podatkowo jak fundusze inwestycyjne i akcje. Odsetki zarobione na lokatach zostaną uwzględnione w całkowitym dochodzie i opodatkowane zgodnie z Twoim rozliczeniem dochodowym. Załóżmy, że tworzysz lokaty terminowe również w imieniu swojego współmałżonka. Pieniądze przeznaczone na stworzenie lokaty terminowej nie przyciągną podatku, ale zarobione odsetki:

  • będą stanowić część Twojego dochodu,
  • będą opodatkowane.

Program oszczędnościowy powiązany z kapitałem może być efektywnym podatkowo sposobem inwestowania i zwiększania bogactwa. Ma najkrótszy okres blokady. Co więcej, oferuje wyższe zyski niż taka klasyczna długoterminowa lokata, dlatego jest to wszystko konieczne do dokładnego przemyślenia, jeszcze zanim podejmiesz jakiegoś rodzaju dłuższe zobowiązania.

Zobacz także:  Lokaty międzybankowe.

Lokaty cykliczne – czy są dla Ciebie?

Jeśli nie terminowa lokata, to co powiesz na okresowe depozyty? To narzędzie inwestycyjne, które umożliwia inwestorom dokonywanie regularnych comiesięcznych płatności i długoterminowe oszczędzanie pieniędzy. Inwestorzy mogą wybrać czas trwania depozytu i minimalną miesięczną płatność, jaką chcą dokonać, zgodnie z ich wygodą. Programy lokat tego rodzaju są generalnie bardziej elastyczne niż schematy wyżej wymienionych lokat terminowych i są na ogół preferowane przez tych, którzy chcą założyć konto w celu zaoszczędzenia pieniędzy i zbudowania funduszu w razie czego. Jednak oczywiście i tutaj jest kilka rzeczy, o których należy pamiętać, decydując się na wpłatę cykliczną na lokaty tego rodzaju. Lokaty cykliczne to idealne produkty do wyboru przy planowaniu krótkoterminowych celów, które chcesz zrealizować w ciągu najbliższych 1-3 lat. Może to obejmować oszczędzanie na przedpłatę za nowy dom, płacenie za edukację dzieci, remont domu, oszczędzanie na studia za granicą i tak dalej.

Jednak pamiętaj o zasadach i karach. Cykliczne lokaty są bardzo łatwe do otwarcia. Większość banków w kraju ma taką możliwość. Ale mają pewne ukryte opłaty. Na przykład, jeśli miałbyś wypłacić kwotę z konta przed końcem danego terminu – być może będziesz musiał uiścić pewne opłaty. Ważne jest, aby znać te zasady przed założeniem konta opartego o lokaty cykliczne, aby być lepiej przygotowanym na przyszłość.

Share

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.