Ryzykowne lokaty

Oprócz bezpiecznych lokat bankowych klienci mogą skorzystać również z dużo bardziej ryzykownych rozwiązań, które mogą ale nie muszą zapewniać duży zysk w stosunkowo niedługim czasie. Są to lokaty oparte nie tylko o bezpieczne instrumenty finansowe, ale też działają w oparciu o fundusze inwestycyjne i inne agresywne formy inwestowania.

Lokaty strukturyzowane

Jednym z bardziej popularnych instrumentów finansowych dostępnym na rynku usług bankowych jest lokata strukturyzowana, która nie do końca jest tylko lokatą. Łączy bowiem funkcję lokaty w oparciu o bezpieczne środki inwestycyjne takie jak choćby obligacje i nieco bardziej agresywne formy inwestycyjne, które nie gwarantują pewnego zysku. Są to więc lokaty obarczone dużym ryzykiem, dlatego zanim podejmiemy decyzję o uruchomieniu lokaty trzeba być pewnym, że można sobie pozwolić na tego typu ryzyko inwestycyjne. Lokaty strukturyzowane posiadają jednak pewną gwarancję bezpieczeństwo, że w razie ryzyka utraty kapitału klienci mają zapewniony zwrot środków, które wpłacili. Sytuacja związana z odsetkami i założeniem 6% w skali roku zależy od bardzo wielu czynników, w tym sytuacji na rynkach, a więc wydaje się być nie do przewidzenia w dłuższej perspektywie czasowej. Oznacza to więc, że zyski z lokaty tego typu są raczej bardzo niepewną i ryzykowną kwestią. Ważne,aby zostały spełnione kryteria wypłaty odsetek, a to jest bardzo trudne, a wręcz niemożliwe do przewidzenia. Aby spełnić określone warunki najczęściej trzeba wygrać zakład postawiony przez bank, a dotyczy on różnych kwestii występujących na rynku finansowym jak kurs dolara czy cena baryłki ropy. Tylko mniejsza część lokat strukturyzowanych może przynieść w perspektywie czasowej satysfakcjonujące zyski, a więc jest to produkt wyraźnie ryzykowny. Jeśli wziąć pod uwagę czas trwania takiej lokaty to może się często okazać, że oprocentowanie w skali roku nie musi być tak duże,a więc zyski z takiej lokaty będą stosunkowo niewielkie. Jednak nadal to więcej niż w przypadku standardowej lokaty, dlatego dla osób lubiących ryzyko warto zastanowić się nad tak ryzykownym zachowanie.

Zobacz także:  Sposób na ochronę naszych oszczędności

Lokaty z funduszem

Tego typu lokaty obarczone są dużo większym ryzykiem niż lokaty strukturyzowane, dlatego tu również przyda się doświadczenie i duża rozwaga przy zakupie tego typu produktu. Najczęściej reklamy tychże lokat gwarantują sześcioprocentowy zysk w skali roku, co już musi wydawać się podejrzane. W rzeczywistości lokata z funduszem to dwa produkty połączone w jeden.. Po pierwsze konieczne jest, aby klient wpłacić dowolną kwotę pieniędzy na lokatę trzymiesięczną oprocentowaną na 6%, a po drugie musi nabyć jednostki konkretnych funduszy inwestycyjnych za dużo wyższą kwotę. W tym wypadku nie można umorzyć jednostek, gdyż można stracić odsetki. Tutaj największe ryzyko dotyczy produktów inwestycyjnych, które można stracić w całości. Bezpieczne natomiast są wszystkie środki umieszczone na lokacie wraz z odsetkami.

Banki jak każda instytucja, która chce pozyskać dodatkowego klienta mogą stosować różne rozwiazania,które z pozoru mają zachęcić do nabycia lokat właśnie w ich placówce. Jednym ze sposobów zachęcenia klienta do ich oferty jest utrzymanie takiego samego salda ROR w tym samym banku. Jeśli tego nie spełnimy klient może liczyć albo na minimalne odsetki, lub też może ich wcale nie mieć. Trzeba więc uważać na to co oferują banki.

Share

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.