Jak deficyt mieszkań wpływa na kredyty hipoteczne?

Deficyt mieszkaniowy w Polsce to problem powszechnie omawiany, a także istotny dla generowania popytu na kredyt hipoteczny. Deweloperzy skupują już nie tylko grunty najlepsze, ale również średniej i słabej jakości z daleka od aglomeracji gwarantujących szybkie odnalezienie zatrudnienia.

Problematyka deficytu mieszkaniowego

Deficyt mieszkaniowy w aktualnych warunkach gospodarczych przestaje mieć decydujące znaczenie. Główny kłopot to zdolność kredytowa umożliwiająca zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Gospodarstwo domowe o średnich/niskich dochodach (pensja minimalna) nie ma praktycznie szans na zakup mieszkania bez uwzględnienia wsparcia socjalnego (mało efektywne programy do tej pory, niezgodne z cenami rynkowymi podobnych inwestycji). Średnia wartość kredytu hipotecznego to około 250 000 złotych.

Charakterystyka rynku wymusza konkretne zachowania kredytobiorców

Z każdym rokiem za średnią kwotę kredytu hipotecznego inwestorzy otrzymują znacznie mniejszy metraż. Można uznać, że deficyt mieszkaniowy obowiązuje w regionach mniej rozwiniętych. Relokacja jest często z perspektywy kredytobiorcy utrudniona. Stąd duża popularność wynajmu. W Polsce nieruchomości oddaje się do użytku w największych centrach gospodarczych, a rzadko w mniejszych miejscowościach. Te różnice zmuszają wręcz do poszukiwania zatrudnienia w rosnących aglomeracjach. Rynek mieszkaniowy wpływa zatem na społeczne zachowania, na potencjał do gromadzenia oszczędności i podejmowanie ryzyka kredytowego.

Brakuje też mieszkań socjalnych

Według najważniejszych raportów branżowych w kraju brakuje ponad 3 mln mieszkań, a to statystyki z dużym prawdopodobieństwem zaniżone. Poza brakiem standardowych nieruchomości brakuje również zasobów socjalnych. Prawo lokatorów uniemożliwia praktycznie wyprowadzenie najemcy z mieszkania bez intensywnych manipulacji prawnych. Zmiany w prawie lokatorów to prawdopodobnie pewien bufor dla braków mieszkań socjalnych, gdzie ryzyko utrzymania lokatorów spada na właściciela nieruchomości, który chce po prostu zarobić na wynajmie.

Mieszkanie to dalej dobra inwestycja

Deficyt mieszkań jest potwierdzony w statystykach. Nie dziwi zatem ogromne zainteresowanie kredytem hipotecznym, nawet w momencie znaczącego wzrostu inflacji, czy dodatkowych warunków do spełnienia przy dopełnianiu formalności. Mieszkanie to w Polsce jedna z najważniejszych życiowych inwestycji, do tego potencjalnie zapewniająca niezależność ekonomiczną.

Zobacz także:  CZYM JEST KREDYT HIPOTECZNY?
Share

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.