Kredyt hipoteczny a cel kredytowania

Kredyty hipoteczne możemy również podzielić pod względem celu na jaki zostanie on udzielony. Pierwszym z nich jest kredyt hipoteczny tradycyjny. Jest to kredyt który zaciągamy na kupno mieszkania. W tym przypadku pieniądze przelewane są w jednej transzy, bezpośrednio na rachunek sprzedającego. A zatem kredytobiorca nie otrzymuje pieniędzy na swoje konto. Innym rodzajem kredytu jest kredyt budowlano hipoteczny, jest on przeznaczony na kupno mieszkania od dewelopera bądź na budowę domu. Kredyt wypłacany jest w kilku transzach w zależności od postępu pracy. Podobnie jest kiedy pieniądze przeznaczy na budowę domu. Zanim bank wypłaci kolejna transze kredytu musimy udowodnić że pieniądze z poprzedniej transzy zostały wykorzystane zgodnie z planem. Istnieje również kredyt refinansowy czyli taki który pozwala nam na spłacenie poprzedniego kredytu hipotecznego zaciągniętego w innym banku. Motywem takiego przeniesienia kredytu z banku do banku sa oczywiście korzystniejsze warunki. Jednak tę decyzję warto dokładnie przeanalizować. Wiele osób korzysta również z kredytu konsolidacyjnego. Pozwala on na spłatę kilku kredytów, co pozwoli na uporządkowanie finansów i płacenie jednej niższej raty. Jest to kredyt z którego można skorzystać posiadając inne kredyty w innych bankach. Pożyczka hipoteczna to z kolei pieniądze które mogą być przeznaczone na dowolny cel. Ten rodzaj pożyczki ze względu na niskie oprocentowanie i długi okres kredytowania może być alternatywą dla kredytu gotówkowego, czy też kredytu samochodowego.

Czy ubezpieczenie kredytu jest konieczne
Decydując się na ubezpieczenie kredytu musimy przede wszystkim zadać sobie pytanie czy takie ubezpieczenie faktycznie jest nam konieczne i czy będzie dla nas opłacalne. Niestety w niektórych wypadkach nie możemy mieć prawa wyboru ponieważ banki nakładają na nas obowiązek ubezpieczenia kredytu. Jedyne co możemy wówczas zrobić to zdecydować się na taki który będzie dla nas najbardziej korzystny. Przed kupnem jakiegokolwiek ubezpieczenia musimy wcześniej zapoznać się dokładnie z ogólnymi warunkami ubezpieczenia. Warto wiedzieć również o tym że jedynie ubezpieczenie na Zycie w razie śmierci pokryje całość naszego zadłużenia. Natomiast w przypadku ciężkiej choroby polisa gwarantuje spłatę tylko części kredytu. Lista chorób które mogą być objęte taka ulga nie jest długa. Na liście tych chorób znajdują się przede wszystkim zawał serca, udar mózgu czy też nowotwór złośliwy. Bardzo Pomocne jest również ubezpieczenie od utraty pracy. Jednak tutaj również należy przeanalizować warunki. Powinniśmy przede wszystkim sprawdzić jakie okoliczności musza zaistnieć aby cześć długu została spłacona. Podczas analizy dokumentów często okazuje się, że świadczenie może być wypłacone tylko w przypadku utraty pracy nie z winy ubezpieczonego. Czyli zwolnienie na nasz wniosek czy za porozumieniem stron wcale nie upoważnia nas do tego świadczenia. Wiele banków gwarantuje również korzystniejsze warunki kredytowania w zamian za skorzystanie z ubezpieczenia, jednak bardzo często jest to dla nas nie korzystne, dlatego warto wcześniej przeanalizować warunki umowy.

Ubezpieczenie kredytu może niekiedy okazać się dla nas bardzo pożyteczne. Wszystko zależy jednakże od warunków jak i zakresu w jakim nas ubezpiecza. Na pewno nie ma sensu płacić nawet kilku złotych od każdej raty, za ubezpieczanie które nic nie wnosi dla nas korzystnego ani nas nie zabezpiecza w różnych życiowych sprawach. Takie ubezpieczenie możemy pominąć. Jednakże mając ubezpieczenie solidne, warto zapłacić nawet kilkanaście złotych miesięcznie, jeśli ma na celu nasz spokojny sen i ewentualne zabezpieczenie nas w trudnych chwilach.