Konsolidacja kredytów, na co zwrócić szczególną uwagę?

W konsolidacji kredytów występują pewne pułapki, które wymagają szczegółowej analizy. Kredytobiorca musi się przygotować do restrukturyzacji zadłużenia, a nie wypełniać wnioski w ostatniej chwili, bo to najczęściej oznacza porażkę. Na jakie elementy powinieneś zwrócić uwagę przy naprawie budżetu? Przekonaj się na portalu https://www.17bankow.com.

Całościowa, czy częściowa konsolidacja?

Pieniądze z konsolidacji nie zawsze umożliwiają uregulowanie dotychczasowych długów, co pociąga za sobą pewne konsekwencje. W takim momencie musisz wyciągnąć dodatkowe środki z własnej kieszeni. Inaczej nie dojdzie do zamknięcia umów. To jedna z ważniejszych kwestii do prześledzenia. Nie musisz konsolidacją zamykać całego zadłużenia, ale tylko część, którą właściwie udokumentujesz. Bez przedstawienia, jakie kredyty spłacasz nie ma mowy o przeprowadzeniu restrukturyzacji. Banki najczęściej chcą wiedzieć, czy spłacałeś terminowo wszystkie raty. To ważne dla przyśpieszenia procesu oddłużania. W przypadku braków w historii spłat z dużym prawdopodobieństwem wniosek zostanie odrzucony. Standardowo kwota konsolidacji równoważy się ze zdolnością kredytową. Przy większych dochodach możesz oczekiwać nie tylko solidnego uśrednienia oprocentowania, ale też gotówki do wydania na inne cele.

Lepiej zrezygnować z dodatkowych funduszy na konsumpcję

Dobieranie kwoty na dowolne cele konsumpcyjne nie zawsze się opłaca, ponieważ zwiększa całkowite koszty. Najlepiej, abyś zamknął się w podstawowej konsolidacji i już nie zaciągał żadnych pożyczek gotówkowych. Trzeba rozróżnić element restrukturyzacji od elementu zadłużeniowego. Nadpłaty kredytu niestety nie zawsze wiążą się z wyrównaniem prowizji, jej zwrotem. Prawo mówi wyraźnie o takiej potrzebnie, ale praktyka wygląda nieco inaczej. Jeden z poważniejszych problemów dotyczy rolowania prowizji za kolejny kredyt konsolidacyjny. W przypadku dużych kwot prowizja może dochodzić do kilkunastu tysięcy złotych, co jest wartością absolutnie niedopuszczalną ze względu na stosunkowo proste formalności przy udzielaniu zobowiązania.

O czym pamiętać?

Kredyt konsolidacyjny jest dostępny jedynie u kredytobiorców przedstawiających pozytywną zdolność kredytową. Uważaj na prowizję, na dodatkowe pieniądze na konsumpcję i na potwierdzenie formalne zamknięcia dotychczasowych zobowiązań.